Polityka recenzowania
W odniesieniu do manuskryptów przesyłanych przez autorów do publikacji w „Bromatologii i Chemii Toksykologicznej” wydawca i współpracujący z nim redaktorzy przestrzegają zaleceń Committee on Publication Ethics (COPE), poddając manuskrypty przesyłane przez autorów wewnętrznej i zewnętrznej niezależnej recenzji naukowej.
Każdy manuskrypt jest recenzowany przez dwóch zewnętrznych niezależnych recenzentów. Recenzje oparte są na tzw. double-blind review proces, w którym autorzy i recenzenci nie znają swojej tożsamości. Autor może wskazać co najmniej dwóch recenzentów, co nie oznacza jednak ich automatycznego wyboru. Nazwiska recenzentów publikacji nie są ujawniane, a manuskrypt kwalifikuje się do druku po uzyskaniu dwóch pozytywnych recenzji. Lista recenzentów jest publikowana na stronie internetowej czasopisma raz w roku.
Przebieg procesu recenzji
Po otrzymaniu manuskryptu zespół redakcyjny zapoznaje się z nim, a w razie potrzeby zasięga opinii konsultantów tematycznych, a następnie podejmuje decyzję o:
– odrzuceniu manuskryptu bez recenzji;
– zwróceniu autorom w celu uzupełnienia dostrzeżonych braków formalnych;
– poddaniu go recenzji zewnętrznej.
W przypadku odrzucenia manuskryptu bez recenzji, redakcja usuwa wszystkie otrzymane materiały, zarówno w postaci drukowanej, jak i elektronicznej, które mogły zostać wytworzone w wydawnictwie w ramach tego etapu oceny.
W przypadku skierowania prośby do autorów o uzupełnienie dostrzeżonych braków w opracowaniu, redaktor naczelny uzgadnia z autorami termin, w których przekazanie tych uzupełnień będzie możliwe. Jeśli poprawione opracowanie nie zostanie przekazane redaktorowi naczelnemu w przyjętym terminie, może on odstąpić od dalszej jego oceny.
W przypadku wstępnej pozytywnej oceny manuskryptu, jest on kierowany do zewnętrznej recenzji naukowej, realizowanej – co do zasady – przez dwóch niezależnych ekspertów z danej dziedziny.
Redaktor naczelny oczekuje od recenzentów przygotowania wyczerpującej recenzji oraz sformułowania jednoznacznej rekomendacji dotyczącej ocenianego manuskryptu, kwalifikującej je do:
– odrzucenia, lub
– przyjęcia do opublikowania, lub
– wskazania poprawek, których uwzględnienie stanowi warunek przyjęcia manuskryptu.
W zależności od rodzaju rekomendacji wskazanych w dwóch otrzymanych recenzjach redaktor naczelny:
– odrzuca manuskrypt w przypadku dwóch negatywnych recenzji;