Kwietniowe spotkanie SChM poświęcone było w całości zmarłemu 18 października 2018 r. profesorowi Franciszkowi Sączewskiemu, z którym Sekcja przez wiele lat była związana. Na spotkanie zaproszono gości z Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie Pan Profesor zdobywał wykształcenie, a następnie pracował przez całe zawodowe życie.
Życiorys i osiągnięcia naukowe profesora przedstawiła zebranym dr hab. Anita Kornicka, wieloletnia współpracowniczka profesora, a obecnie jego następczyni na stanowisku kierownika Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Współpraca z licznymi ośrodkami naukowymi krajowymi i zagranicznymi w Europie i USA, aktywność społeczna oraz szereg inicjatyw, wpływających na rozwój ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku, przyniosły duże uznanie dla prof. Sączewskiego w środowisku akademickim.
Następnie głos zabrał dr Łukasz Balewski, jeden z ostatnich doktorantów profesora. Zaprezentował wykład „Synteza, struktura i aktywność biologiczna połączeń kompleksowych miedzi (II) z pochodnymi imidazoliny”. Doktor Balewski przybliżył jeden z kierunków naukowych, który wspólnie zgłębiali. Uzyskane przez nich struktury chemiczne w wielu przypadkach wykazywały działanie biologiczne, a szczególna uwaga skierowana była na aktywność cytostatyczną i SOD-mimiczną. Obecnie prace te są kontynuowane przez dr. Balewskiego.
Po wystąpieniach wywiązała się dyskusja, w której wspominano profesora, opowiadając anegdoty oraz omawiając wydarzenia z jego udziałem. Osoby biorące udział w spotkaniu, odbywającym się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, jak i te korzystające z połączenia on-line, wyrażały się z uznaniem o wystąpieniach zaproszonych gości, którym przewodnicząca prof. Brzezińska w imieniu Sekcji serdecznie podziękowała za przybycie.
Następnie uczestnicy spotkania omówili sprawy bieżące, tematy, które zostaną poruszone na następnym zebraniu oraz dyskutowali kwestię formy upamiętnienia zmarłych członków Ogólnopolskiej Sekcji Chemii Medycznej PTFarm i Polskiego Towarzystwa Chemii Medycznej.