AKTUALNOŚCI

Uroczystość 101. urodzin mgr farm. Stanisławy Frydel
6 czerwca 2022

Sprawozdanie z uroczystości 101. urodzin mgr farm Stanisławy Frydel - Muzeum Farmacji w Poznaniu (27 maja 2022 r.)

Jubileusz zorganizowała  Sekcja Historii Farmacji Oddziału Poznańskiego PTFarm przy współpracy Oddziału Poznańskiego PTFarm. W imieniu organizatorów dr Jan Majewski, przewodniczący Sekcji Historii Farmacji Oddziału Poznańskiego PTFarm, serdecznie powitał Jubilatkę Panią mgr Stanisławę Frydel, rodzinę Jubilatki,  gości i przyjaciół przybyłych na tę wyjątkową uroczystość.

Fot. 1. Stół prezydialny - z Archiwum J. Majewskiego

Spotkanie poprowadziła  prof. dr hab. Anna Jelińska, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PTFarm, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UAM w Poznaniu. Na początku powitała ks. dr. Adama Sikorę, długoletniego duszpasterza Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski, przedstawicieli Okręgowej Izby Aptekarskiej,  Eugeniusza Jarosika - dyrektora Biura  WOIA i Redaktora Naczelnego "Farmacji Wielkopolskiej" oraz dr. farm. Stefana Piechockiego, kustosza Muzeum Farmacji, gospodarza spotkania. Pani Profesor  przekazała  Jubilatce życzenia od prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego - Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Następnie jako Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa farmaceutycznego uhonorowała Jubilatkę Medalem Oddziału Poznańskiego PTFarm za zasługi dla Towarzystwa. Zebrani na stojąco odśpiewali Jubilatce  "Ad multos annos" ..."

Odczytano życzenia i gratulacje: dr Aliny Góreckiej - prezes Wielkopolskiej Rady Aptekarskiej, dr Lidii Marii Czyż - przewodniczącej Ogólnopolskiej Sekcji Historii Farmacji PTFarm, Anny Elżbiety Zalewskiej - prezes Fundacji Literackiej w Poznaniu. Natomiast znana nam poetka dr farm. Maria Ellnain-Wojtaszek, osobiście odczyta dedykowany Jubilatce swój wiersz.

W dalszej części przedstawiono okolicznościowe wystąpienia: mgr farm. Sylwia Olejarczyk - przewodnicząca Koła Poznańskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski - "30-lecie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski" i mgr farm. Barbara Fiklewicz-Dreszczyk - pierwsza i długoletnia  przewodnicząca Koła Poznańskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Polski - "Błogosławiona Maria Sagrario - farmaceutka patronująca Stowarzyszeniu Farmaceutów Katolickich Polski".

Centralnym punktem świętowania była laudacja wygłoszona przez dr. farm. Jana Majewskiego - "101. urodziny Pani Magister farmacji Stanisławy Frydel", długoletniej członkini Sekcji Historii Farmacji PTFarm, a także Stowarzyszenia Farmaceutów Polski. Oto obszerne fragmenty laudacji.

Jubilatka, córka Zofii i Jakuba Ladwińców, urodziła się 19 października 1920 r. w Białej Podlaskiej,  w domu rodzinnym  przy ulicy Nowej, jako najmłodsze z dziesięciorga rodzeństwa. Rodzice byli rolnikami-mieszczanami. Od najmłodszych lat marzyła o nauce, dlatego została wysłana do szkoły powszechnej przed ukończeniem 6 lat. Potem kształciła się w rocznej Szkole Kupieckiej. W wieku 14 lat podjęła pracę w składzie drogeryjno-aptecznym Pani Lisowskiej, przy Placu Wolności w swoim rodzinnym mieście. Już w czasie nauki należała do Sodalicji Mariańskiej i do harcerstwa.

Po wybuchu II wojny światowej stanęła za ladą, bo pracownicy firmy poszli walczyć. Pracę łączyła z konspiracją w AK, była łączniczką i uczyła się na tajnych kompletach, gdzie zdała tzw. małą maturę. Po wojnie dokończyła naukę i w 1946 r. zdała maturę przed Państwową Komisją Egzaminacyjną w Białej Podlaskiej. 7 września 1946 r. skończyła 10-letnią praktykę w Składzie aptecznym. Za namową pracodawców zdała na studia farmaceutyczne w Poznaniu, które ukończyła w 1950 r.

 

Fot. 2. Tableau Absolwentów Wydziału Farmaceutycznego, Katedra i Zakład Chemii Farmaceutycznej UM w Poznaniu - fot. K. Styszyński

 

Podczas studiów poznała Stanisława Frydla, rdzennego Poznaniaka, prawego, wiernego katolika i zaraz po zdobyciu dyplomu wyszła za mąż. Mąż dostał powołanie do wojska, a następnie przydział do wojskowej składnicy sanitarnej we Wrocławiu. Z tego powodu podjęła pracę w aptece przy Placu Solnym w tym mieście. Młodzi małżonkowie najpierw zamieszkali w maleńkim mieszkaniu przy szpitalnej kostnicy, potem otrzymali 2-pokojowe mieszkanie przy ul. Wróblej. Tam na świat przyszła ich jedyna córka Zofia.

W 1956 r. udało im się przenieść do Poznania. Początkowo Stanisława Frydel pracowała w aptece przy szpitalu wojskowym, następnie w aptece kolejowej i w Zarządzie Służby Zdrowia DOKP Poznań.

Od początku działała w Katolickim  Stowarzyszeniu Farmaceutów Polski, brała z mężem aktywny udział w działaniach tej organizacji.

Była także aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i jego Sekcji Historii Farmacji, w którym  do 2007 r. pełniła funkcję sekretarza i skarbnika tej sekcji. Brała aktywny udział z mężem w Sympozjach Sekcji Historii Farmacji PTFarm.

Jubilatkę wszyscy znamy jako uczynną i pełną życzliwości Koleżankę, która nigdy nikomu nie odnawiała pomocy. Zawsze sumienna i uśmiechnięta, bardzo pracowita, po cichu realizująca małe i wielkie wyzwania w rodzinie i środowisku aptekarskim. Jako na wieloletniej sekretarz Sekcji Historii Farmacji PTFarm zawsze mogłem na Tobie, Stasiu, polegać jak na Zawiszy.

W pracy zawodowej z mężem byliście wzorem godnym naśladowania farmaceutów dbających nie tylko o zachowanie naszego etosu zawodowego, ale także działających w Kościele. Do dziś wspominam Twoje relacje po pielgrzymkach czy akcjach pomocy potrzebującym. Nigdy nie bałaś się stawiać czoła przeciwnościom w niełatwych czasach. Zawsze byłaś i jesteś prawym Człowiekiem w imię służby Bogu, Ojczyźnie i pojedynczemu człowiekowi - to wyniosłaś z domu rodzinnego i przeżyć w okresie okupacji i po wyzwoleniu.

Zawsze z Konstancją cieszyliśmy się na niezapomniane spotkania imieninowe u Ciebie w domu z przyjaciółmi, podczas których wspominaliśmy wiele wspólnie przeżytych chwil w naszej Aptece Pod "Złotym Lwem" na Starym Rynku oraz wyjazdów w kraju i za granicę.

Tryskałaś radością i ciekawością poznawania świata i ludzi, zawsze - co mogę teraz mogę głośno powiedzieć w imieniu nas wszystkich - byłaś i jesteś niedoścignionym wzorem poświęcenia i służby pacjentowi, Żony, Matki, Babci i Prababci, która  doczekała się trojga wnuków i dziesięciorga prawnuków.

Dziękujemy, dziękuję Tobie, Stasiu za to wszystko i życzymy zdrowia, sił, pociechy z Rodziny, przyjaciół i całej naszej społeczności aptekarskiej.

 

Fot. 13. Zbiorowe zdjęcie uczestników - fot. M. Sołtysiak

W finałowej części uroczystości goście składali życzenia i obsypali Jubilatkę bukietami i okolicznościowymi prezentami. Oczywiście był tort urodzinowy. Po części oficjalnej długo trwały rozmowy i wspomnienia w kuluarach Muzeum przy ciastach i kawie.