ZESPÓŁ SEKCJI HISTORII FARMACJI W KADENCJI 2013 – 2017

Zarząd wybrany 28 kwietnia 2013 r. w przeddzień otwarcia XXII Sympozjum Historii Farmacji w Ciechanowcu (województwo podlaskie), w składzie:

Przewodniczący Honorowy – dr Jan Majewski (Poznań),

przewodnicząca – dr Lidia Maria Czyż (Rzeszów),

wiceprzewodniczący – prof. Zbigniew Bela (Kraków,)

wiceprzewodniczący – dr Andrzej Wróbel (Lublin),

sekretarz – dr Lucyna Samborska (Dębica),

członkowi                              prof. Iwona Arabas (Warszawa)

                                               dr Katarzyna Hanisz (Łódź)

                                               mgr farm. Maria Pająk (Opole)

                                               mgr farm. Jerzy Waliszewski (Stargard)

                                               dr Barbara Uniejewska (Bielsko-Biała)

pracował w niezmienionym składzie przez ostatnie lata.

W kadencji zostały zorganizowane, odbywające się corocznie, Sympozja Historii Farmacji:

XXII SHF Ciechanowiec 2013,

XXIII SHF BielskoBiała 2014,

XXIV SHF Bydgoszcz 2015,

XXV SHF Krapkowice 2016,

XXVI SHF Bolestraszyce 2017,

            Sympozja te, jako coroczne spotkania poświęcone przedstawieniu najnowszych opracowań naukowych wszystkich zainteresowanych dziejami naszego zawodu, były zawsze miejscem oddania hołdu tym, którzy byli świadkami naszej historii, którzy zakładali podwaliny dla jej utrwalenia.

            Członkowie Zespołu brali udział w wielu spotkaniach historyków zawodu, nie tylko
w kraju, także za granicą. W okresie minionej kadencji były to przede wszystkim Kongresy Historii Farmacji – 2013 Paryż i 2015 Stambuł. Decyzją Zespołu, która zapadła w trakcie zorganizowanego przez Sekcję Rzeszowską 6 lipca 2013 r. w Sanoku spotkania przedstawicieli Muzeów Farmacji w Polsce, zdecydowano aby kolejny Kongres odbył się w 2017 r. w Warszawie.

            Również w Sanoku, w dniach 25–29 czerwca 2014 r., odbyła się konferencja "Kultura Uzdrowiskowa w Europie", zorganizowana wspólnie z Muzeum Farmacji we Wrocławiu. Uczestniczyli w nim badacze tej dziedziny z Polski, jak również z Niemiec, Turcji, Rumunii.

            Historycy zawodu brali też udział w Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich
w Szczecinie (2014), jak również w Międzynarodowym Sympozjum „Transfer wiedzy medycznej w obszarze Bałtyku” w Lund w Szwecji (2014); w XXIV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji w Poznaniu (2016); w Biennale Historii Farmacji w Miśni w Niemczech (2016) i w LXI Sympozjum w Kuks w Czechach (2016).

            Sekcja Oddziału Szczecińskiego kontynuowała wyjazdy do kraju najbliższego sąsiada pod hasłem „Smakowanie Niemiec małą łyżeczką”.

            Odbywały się również sesje historyczne w Warszawie. Były to "30 lat Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej" oraz "150 rocznica urodzin patronki Muzeum Farmacji". Członkowie Sekcji Warszawskiej brali też znaczący udział w uroczystości 90-lecia Wydziału Farmaceutycznego UM. w Opolu, wspólnie z Muzeum Ziemi Opolskiej, zorganizowano wystawę „Od kramu aptecznego do apteki XXI wieku”.

            Wszystkie muzea farmacji w kraju brały udział w majowej Europejskiej Nocy Muzeów, prezentując wystawy i pokazy specjalne z dziejów zawodu. Sekcje organizują też wystawy lokalne (Stargard, Opole, Warszawa).

            W grudniu każdego roku odbywał się Ogólnopolski Przegląd Prac Magisterskich zawierających treści dotyczące historii zawodu aptekarza, przygotowane nie tylko na polskich uniwersytetach medycznych. W XI Przeglądzie w 2016 r. wzięli udział młodzi magistrowie farmacji z Litwy. Partnerem Przeglądu jest Instytut Historii PAN.

             Zespół Sekcji Historii Farmacji był inicjatorem benefisu dr Jadwigi Brzezińskiej, jaki odbył się 15 lutego 2014 r. w Mielnie. Uroczystość ta odbyła się z okazji przyznanego dr J Brzezińskiej Medalu „Carmen Frances” przez Międzynarodową Akademię Historii Farmacji. Podczas sympozjum w Bydgoszczy uczczono doktora habilitowanego Aleksandra Drygasa, który obchodził urodziny.

             Inicjatywą Zespołu jest również ustanowienie wyróżnienia dla historyków zawodu aptekarza w postaci statuetki im. mgr farm. Antoniny Leśniewskiej.

            Zespół pracował także na innych polach – w poszczególnych sekcjach odbywały się przede wszystkim posiedzenia, podczas których omawiano sprawy bieżące, ale przede wszystkim wspominano najwybitniejszych przedstawicieli aptekarstwa, w ujęciu historycznym a także tych, którzy odeszli na przestrzeni poszczególnych lat (Poznań, Łódź).

            Poznań i Opole przygotowywały we wrześniu obchody Dnia Aptekarza z wystawami
i wystąpieniami.

            Ukazały się książki związane z historią farmacji, m.in. Haliny Cytryńskiej Poznańskie apteki – wnętrza, historia, wyposażenie; Jana Majewskiego Sympozja Historii Farmacji
z perspektywy ćwierćwiecza
; Lidii Marii Czyż  Służba farmaceutyczna Podkarpacia w latach 1944-2004 na tle przemian prawnych obrotu lekami. Każdorazowo, po zakończonych sympozjach historii farmacji wydawano „Pamiętniki” dokumentujące wygłoszone referaty. Sekcja Rzeszowska przygotowała kolejne wydania Thesaurus'a Apothecarii oraz opracowanie A. Drygasa Aptekarstwo polskie na Kresach.

            Sprawozdania Zespołu Historii Farmacji corocznie ukazywały sie na łamach internetowego wydania Newslettera.   

            W trakcie obrad XXVI Sympozjum Historii Farmacji, w Bolestraszycach 26 maja 2017 r. wybrano zarząd Ogólnopolskiej Sekcji Historii Farmacji (poprzednio Zespół Sekcji Historii Farmacji). W kolejnej kadencji zarząd pracować będzie w następującym składzie:

Przewodniczący Honorowy   dr Jan Majewski (Poznań),

przewodnicząca                      dr Lidia Maria Czyż (Rzeszów),

wiceprzewodnicząca              mgr farm. Maria Pająk (Opole),

wiceprzewodniczący              dr Andrzej Wróbel (Lublin),

sekretarz                                 dr Elżbieta Rutkowska (Białystok),

członkowie                             prof. Iwona Arabas (Warszawa),

                                               dr Katarzyna Hanisz (Łódź),

                                               dr Barbara Uniejewska (Bielsko-Biała),

                                               dr Monika Urbanik (Kraków),

                                               mgr farm. Jerzy Waliszewski (Stargard).                            

                                                          

 

dr n. o zdr. mgr farm. Lidia Maria Czyż