MADRYT

Święto polskiej farmacji w Instytucie Polskim w Madrycie

Wielkie jubileusze są dobrym momentem, aby wyróżnić zasłużone osoby i tak też się stało z okazji siedemdziesięciolecia Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i dwusetlecia Farmakopei Polskiej. Z okazji tych dwóch rocznic ustanowiona została przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego nagroda środowiska polskich historyków farmacji Statuetka Antoniny Leśniewskiej. 

Pierwsze Statuetki zostały wręczone już we w 2017 roku podczas uroczystej inauguracji Muzeum Farmacji w Warszawie, które swe podwoje otworzyło 5 września po gruntownym remoncie, z nowym scenariuszem i w nowej aranżacji. Otrzymali je wtedy prof. Janusz Durko, emerytowany dyrektor Muzeum Warszawy, który ocalił w 2002 roku Muzeum Farmacji (Statuetkę odebrała w późniejszym terminie jego córka).  Drugim laureatem został prof. Shoji Asada, fundator eksponatów wystawy “Leki Kampo w japońskiej tradycji” , który przyby specjalnie z Japonii na tę uroczystość. Kolejne Statuetki zostały wręczone podczas 43. Międzynarodowego Kongresu Historii Farmacji, który odbył się w Warszawie również we wrześniu 2017 roku. Otrzymali je znani historycy farmacji: dr Jadwiga Brzezińska (Polska), dr Christa Kletter (Austria) i prof. dr María del Carmen Francés Causapé (Hiszpania), która nie odebrała jej, gdyż nie mogła uczestniczyć w Kongresie ze względu na stan zdrowia.

Została jej wręczona, zgodnie z życzeniem Laureatki, w Instytucie Polskim w Madrycie.

Uroczystość odbyła się w dniu 24 kwietnia 2018 roku z licznym udziałem grona profesorskiego Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Madryckiego (Universidad Complutense de Madrid, UCM), Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Alcalá de Henares    ( Universidad de Alcalá) oraz członków Narodowej Królewskiej Akademii Farmacji (Real Academia Nacional de Farmacia).

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie gospodarza Instytutu dyrektora dr. Łukasza Grützmachera, który opowiedział o działalności i zadaniach Instytutu Polskiego. Następnie

dr hab. Iwona Arabas, prof.  PAN opowiedziała o historii powstania Statuetki Antoniny Leśniewskiej oraz o samej patronce Muzeum Farmacji w Warszawie. Po tym wprowadzeniu dr Lidia Maria Czyż, przewodnicząca Zespołu Sekcji Historii Farmacji wręczyła Statuetkę i dyplom prof. dr Maríi del Carmen Francés Causapé. Pani Profesor ze wzruszeniem dziękowała za przyznane jej wyróżnienie i wspominała ćwierćwiecze kontakty z polskimi historykami farmacji. Wszystkie wystąpienia były tłumaczone na żywo, co miało ogromne znaczenie dla zgromadzonych gości.

Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do utrwalenia kontaktów między polskimi i hiszpańskimi farmaceutami, nie tylko w zakresie historii zawodu.

Dla przypomnienia kolejne statuetki zostały wręczone 30 listopada 2017 roku podczas uroczystości siedemdziesięciolecia Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Nagrodą tą zostali uhonorowani polscy naukowcy: dr hab. Aleksander Drygas, prof. dr hab. Janusz Pluta i prof. dr hab. Bożenna Gutkowska. 

 Iwona Arabas i Lidia Maria Czyż

Święto polskiej farmacji w Instytucie Polskim w Madrycie