W 2003 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych (Dz.U. nr 132, poz. 1238), które nakłada na farmaceutów obowiązek ustawicznego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności, w pięcioletnich okresach rozliczeniowych. Szkolenia ciągłe obejmować mają zakres wiedzy teoretycznej dotyczący zagadnień z zakresu postępu nauk farmaceutycznych, a w szczególności: farmakoterapii, technologii postaci leków, farmacji aptecznej, szpitalnej i klinicznej, leku roślinnego, farmakologii, homeopatii, biotechnologii farmaceutycznej, farmakoekonomiki, zdrowia publicznego, prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz nowoczesnych metod zarządzania apteką i hurtownią farmaceutyczną.
W myśl zarządzenia szkolenia ciągłe mogą odbywać się w następujących formach:
- kursy (wykłady, internetowe programy edukacyjne, w ramach specjalizacji),
- przygotowanie i wygłoszenie referatu na posiedzeniu naukowo-szkoleniowym, kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum (np. towarzystwa naukowego),
- przygotowanie rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej,
- udział w kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym,
- opublikowanie jako autor lub współautor książki naukowej bądź rozdziału, popularnonaukowej, oryginalnego lub popularnonaukowego artykułu, tłumaczenia książki lub artykułu.
Do prowadzenia kursów wyłączność uprawnień mają jednostki szkolące (akademie medyczne), natomiast w innych formach mogły uczestniczyć inne podmioty np. towarzystwa naukowe.
Wstępne prace w sprawie włączenia Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w proces szkoleń ciągłych rozpoczęto już w poprzedniej kadencji. Rozmawiano na ten temat z Departamentem Nauki Ministerstwa Zdrowia, zapoznawano się z postanowieniami zarządzenia oraz dyskutowano nad założeniami i sposobem włączenia się w ten proces poszczególnych jednostek organizacyjnych PTFarm.
W obecnej kadencji władz Towarzystwa kontynuowano rozpoczęte wcześniej prace. Zorganizowano wówczas wspólne spotkanie PTFarm z NRA w Morach celem wymiany poglądów i ustalenia zasad współpracy w tym zakresie. Jednostki organizacyjne PTFarm ustaliły plany pracy i czynnie włączyły się w sam proces szkoleń. W tym celu podpisano umowy o akredytacji szkoleń z jednostkami szkolącymi - akademiami medycznymi w: Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Szkoda, że pozostałe wydziały farmaceutyczne nie zdążyły z Towarzystwem takich umów nawiązać, podczas gdy nawiązywały je z izbami aptekarskimi.
Zgodnie z podjętymi postanowieniami szkolenia zawodowe odbywają się w Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym w ramach:
- zjazdów naukowych (łącznie z kursami), konferencji i sympozjów naukowych bądź naukowo-szkoleniowych organizowanych bezpośrednio przez sekcje naukowe PTFarm,
- posiedzeń i konferencji naukowych i naukowo-szkoleniowych odbywających się rytmicznie w oddziałach terenowych PTFarm c.konferencji i posiedzeń organizowanych wspólnie z innymi podmiotami (np. „Gazetą Farmaceutyczną" i innymi stowarzyszeniami naukowymi).
Sprawy ewentualnych zmian w organizacji szkolenia podyplomowego pojawiły się pod koniec obecnej kadencji władz PTFarm w związku z pracami nad nową ustawą o zawodzie farmaceuty, której opracowanie wyniknęło z konieczności dostosowania prawa polskiego w tym zakresie do Dyrektywy 2005/36/WE z września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. W czasie prac nad tą ustawą pojawiły się próby zmodyfikowania opisanego wyżej systemu zmierzające do przesunięcia całości nadzoru merytorycznego nad kursami doszkalającymi i samokształceniem farmaceutów z wydziałów farmaceutycznych do jednostek izb aptekarskich, mimo rozszerzenia zasad szkolenia na wszystkie dziedziny farmacji, a nie tylko na farmaceutów zatrudnionych w aptekach i hurtowniach. Jak wspomniano wyżej właściwe uregulowanie tego zagadnienia będzie stanowiło poważne wyzwanie dla władz PTFarm 21. kadencji.